30. 10. 2010.

Žalfija (Kadulja)

Opis: Žalfija je razgranat grm, visine do 40 cm, višegodišnje, drvenaste biljka. Listovi su srebrnasto bijeli, srcoliki, namreškani i dlakavi. Cvjetovi su tamnoplavo - ljubičasti, a na vrhovima stabljike ima klasaste pršljenove. Svi dijelovi biljke imaju jak aromatičan miris.
Sadržaj: Žalfija sadrži kalcijum, kalinjum, natrijum i eterično ulje,sadrži i gorku karnozol, triperpenske kiseline, tanin, flavone i glikozide.
Ljekovito dejstvo:
- virustatično i baktericidno
- antiseptično i protuupalno
- fungicidno

Čaj od kadulje pomaže kod sljedećih bolesti:

- upala ždrijela i krajnika
- promuklosti
- svrab i ekcemi
- grčevi
- upala želuca i crijeva
- tegobe jetre
- kožne bolesti

28. 10. 2010.

Jagorčevina


JAGORČEVINA (Primula officinallis) Fam. Primulaceae
Popularni nazivi: jaglika, jagorčika, kunjavac, jaglac, galčina

Opis: U prvim danima proleća kod ove biljke se može primetiti
rozeta ovalnih, naboranih, vlaknastih i u osnovi jako suženih
listova. Iz sredine ove lisnate rozete u aprilu pojavljuje cvetonosno
stablo, ponekad prekriveno nežnim trepljama, visoko do
20 cm, bez listova, koje se završava ansamblom sitnih cvetova u
obliku štita. Cvetovi imaju po pet spojenih latica žuto-zlatne
boje, sa mirisom meda, koji su priklonjeni i tako međusobno
250
ras poređeni da podsećaju na jedan mali buket na vrhu stabla,
bez lišća.

Staništa: Po poljanama i proplancima, u brdskim predelima
sve do podalpskih zona, ređe u dolinama. Cveta u rano proleće.

Sakupljanje: Sakupljaju se kako cvijetovi, tako i korjenje. Korijenje se sakuplja pre nego što biljka sasvim uvene, u periodu apriloktobar,
ili u kasnu jesen, septembar-oktobar, dok se cvijetovi beru u aprilu-maju.
Korijen se opere i što prije suši, bilo na suncu, bilo u dobro provjetrenim
prostorijama. Cvijetovi se sakupljaju kada su potpuno
oformljeni, u aprilu-maju, sa ili bez čašice. Treba ih pažljivo odlagati u korpe i sušiti raspoređene u tankom sloju na hartiji, u
tam nim i provjetrenim prostorijama. Cvijetovi treba da budu dobro osušeni, jer će se u protivnom uplesnjaviti. Posle sušenja se
čuvaju u vrećama, daleko od svjetlosti i vlage.

Aktivna svojstva: Saponozid, triterpen, flavonoid (vitamin C).
Uslovi za upotrebu: Cvijetovi treba da budu odvojeni, svjetložute
boje i bez drške. Čašica bi trebalo da ima karakterističnu
zelenu boju.
Korjenje je upotrebljivo kada ima bijelo-žućkastu boju, karakterističan
miris i ne treba ga miješati sa ostacima stabla.

Farmakološko dejstvo: Ekspektorans (za izbacivanje sluzi iz
grudnog koša, za iskašljavanje), emetik (izaziva povraćanje), se -
k retolitik (zaustavlja izlučivanje sluzi), sedativ (umirujuće sredstvo
protiv bolova).

Terapeutske indikacije: Bronhitis (upala bronhija - dušnica),
pneumonija (upala pluća), nervna oboljenja, insomnija (nesanica),
reumatska oboljenja, srčana oboljenja. Za nesanicu se priprema
mješavina čaja od: 50 g jagorčevine, 25 g lavande, 10 g
kantariona, 15 g hmelja, 5 g korena valerijane.
Na punu kašičicu biljke sipati se 1/4 litre vrele vode i ostaviti
da odstoji 3 minuta. Ovaj čaj treba piti dok je veoma vruć, gutljaj
po gutljaj, pre spavanja, ako je neophodno može se zasladiti sa
malo meda. Preporučljiv je u slučaju migrene, srčanih oboljenja,
ishemične kardiopatije (nedovoljna snadbjevenost srca kiseonikom),
izbacivanja bubrežnog kamenca.
Za proljećni period se preporučuje slijedeći čaj: 50 g jagorčevine,
50 g pupoljaka cvijeta od zove, 15 g koprive, 15 g korjena mas -
lačka. Pupoljci zovinog cvijeta predstavljaju drške cvijeta u zelenom,
neotvorenom stanju.
Staviti jednu punu kašičicu ove mješavine na 1/4 litre vrele
vode, i ostaviti da odstoji 3 minuta. Može se zasladiti medom.
Za srčana oboljenja se preporučuje vino od jagorčevine koje
se može pripremati u proljeće. Flaša od 2 litra se napuni svježim
cvijetovima jagorčevine, bez pritiskanja odozgo, a zatim se preko
toga nalije bijeli nerazblaženi sok od grožđa. Cvijetovi treba da bu -
du prekriveni tečnošću. Flaša koja je nehermetički zatvorena drži se na suncu, 14 dana. Za vrijeme srčane krize, po potrebi uzimati
se po gutljaj ovog vina. U slučaju srčanih tegoba treba uzimati
3 kašike dnevno.

27. 10. 2010.

Sikavica ( Čičak )

SIKAVICA ( Čičak )

Narodni nazivi: badelj, bijeli stričak, bodena neža, divji artdčok, go¬spin trn, magareća salata, ostropec, ošebalj, ošljebad, sjekavica, šarena badeljka, šareni čkalj, trn svete Marije, zmijina trava.
Opis biljke: razgranjena, smeđa sjajna stabljika, bogato je obrasla listovima. Listovi su proviđeni žutim bodljikama i bjelkasto su maljasti. Nešto povijena velika cvjetna glavica ima purpurno-crvene cvjetove.

Ljekoviti dijelovi: sikavicu su u srednjem vijeku bilinari visoko cijenili a upravo je postala glasovita zaslugom narodnog liječnika Rademachera, koji ju je s mnogo uspjeha primijenio kao lijek kod kroničnih bolesti jetre i slezene, kod kašlja, kod krvavog izbacivanja sputuma, kod žutice i grčeva uzrokovanih.žučnim kamencima.
Ljekoviti sastav: u sjemenu su utvrđeni tanin, masno ulje, gorke tvari, amini, bjelančevina, nadalje tiranin, histamin i agmatin.

Ljekovito djelovanje: sjeme sikavice navodi se kao izvrstan prirodni lijek kod bolesti žuči i jetre, pogotovo kod oteklih jetri, upale jetre (hepatitis), kod bolesti slezene, žutice i grčeva uslijed žučnih kamenaca.

Upotrebljava se ili u obliku čaja, 1 puna čajna žlica droge za 1 šalicu a pije se 2-3 tokom dana nezaslađeno i u gutljajima ili se uzme 1 čajna kašičica fino stucanog sjemena 4-5 puta dnevno, nakon čega se zalije s nešto vode ili 15-25 kapi tinkture od sikavice, također 4-5 puta dnevno.

26. 10. 2010.

Selen

Opis biljke: Selen je mirisna, trajna zeljasta biljka, visoka do 2m. Korjen je vrlo krupan i razgranat. Listovi su tamnozeleni i 2-3 puta perasto deljeni. Cvijetovi su udruženi u štitaste cvasti svjetložute boje. Plodovi su pljosnati, sa oštrim rebrima.

Ljekoviti dio biljke: U korjenu i plodu ima do 1% elarskog ulja, u kome je glavni sastojak terpineol. Ima i smole, gume, tanina, šecera, skroba i raznih kisjelina. U lišcu ima do 100 mgÀ/o vitamina C .

Ljekovito djelovanje: Prijatan, aromatican i bezopasan diuretik, stomahik i karminativ. Često se daje zajedno sa drugim štitaricama za liječenje organa za varenje, mokrenje i disanje. Ima ljekovito dejstvo kod bolesnika koji imaju grčeve u crijevima.

1. Čaj za održavanje pravilnog rada srca (preventiva protiv infarkta): po jednu supenu kašiku lista maticnjaka, korjena i ploda selena i lista imele sa kruške preliti sa 6 dl prokljucale vode. Ostaviti da stoji 2 sata, procjediti, zasladiti medom i piti tri puta dnevno po 1 cašu.

2. Upala mokracnih puteva: po 20 gr korena selena, lista breze i medvedeg grožda, lanenog semena i sitnice. Dvije supene kašike ove smješe na 300 gr kljucale vode i posle 2 sata ocijediti i popiti u 3 obroka u toku dana

23. 10. 2010.

Kopriva Čaj

Sadržaj: Kopriva sadrži velike količine kalijuma u svome sastavu. Kopriva djeluje diuretski i koristi se u liječenju upale mokraćnih kanala, kod prevencije nastanka bubrežnog kamenca.
Ljekovitost Koprive: Budući da sadrži željezo, čaj od koprive doprinosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Čaj olakšava snadbijevanje tijela kiseonikom i štiti kod slabokrvnosti.

Čaj od koprive pročišćava krv, pa je koristan kod kožnih oboljenja, bubuljica i akni.
Kopriva kao lijek preporučuje se kod infekcija u ustima, afti ili upala desni.
Dobra je i za obnovu hrskavice.

22. 10. 2010.

Maslačak

Opis: Maslačak je rod biljaka iz porodice glavočika (Asteraceae). Maslačak je trajna zeljasta biljka. Cvjeta od marta do maja jarko žutim cvetovima. Listovi maslačka su zelene boje i nazubljeni. Stabljika i listovi kada se prelome suze tečnošću. Cvjetna drška kod maslačka je šuplja iznutra i izdiže se vertikalno. Na njenom vrhu se razvija žuti cvijet, koji ima glavičasti oblik. Poslije sazrijevanja cvjetovi daju lagano, karakteristično sjeme bijele boje. Maslačak uspješno raste na svim zemljištima, ali mu najviše odgovaraju vlažne livade. Nalazi se na livadama i travnjacima, po pustim mjestima i pored puteva.
Ljekoviti sastav : Maslačak sadrži gorke materije, eterično ulje, kalijum, smole. U korijenu se nalazi inulin oko 40 %. Listovi sadrže gvoždje i vitamin C.
Maslačak liječi jetru, čisti organizam, pomaže kod ekcema, pomaže za lučenje žuči, dobar je za krvnu sliku.

21. 10. 2010.

Bijeli sljez

Bijeli sljez je trajna biljka visine do 150 cm. To je nerazgranata stabljika prekrivena bijelim trihomima, pa su veliki i naborani listovi mekani, sivozelene boje. U pazušcima listova nalaze se bijeli ili svijetlo ružićasti cvjetovi. Listovi mogu biti srcoliki, krupni ili pak s peteljkama, nazubljeni.

Ljekoviti sastojak : glavni sastojak bijelog sljeza je sluz. Sadrže ga korijen, listovi i cvjetovi. Najviše sluzi sadrži korijen koji se najviše i upotrebljava. U korijenu se nalazi dosta skroba, pektin, biljni steroli, eterično ulje, bjelančevine i aminokiseline. Sluzi djeluju lokalno na kožu i sluznice na sprečavanju i ublažavanju upale. Polisaharidi stimuliraju imunološki sustav.

Koriste se korijen, list i cvijet u obliku čajeva. Koristi se zajedno sa drugim ljekovitim biljem. Korijen se kopa u proljeće ili jesen. Cvjetovi se sabiru u vijeme cvatnje, a listovi u jesen.

Koristi se u liječenju bolesti pluća kao što su: kašalj, hripavac, bronhitis, upala pluća. Smiruje suvi kašalji promuklost. Koristan je kod upornog hroničnog katara kod pušača.
Čaj se koristi i u bolestima mokraćnog i probavnog sustava. Koristi se za ispiranje usne šupljine, kao kapi za nos posebno kod male djece. 

19. 10. 2010.

Lipa-Čaj

Čaj od lipe pospješuje znojenje, pa se upotrebljava kod povišene temperature. Posebno se koristi kod gripe i prehlade.

Zahvaljujući svom sastavom, čaj od lipe, pomaže nadraženoj i oštećenoj sluznici, koristi se kod upale grla i za ublažavanje kašlja.

Čaj od lipe se koristiti za ublažavanje grčeva, ali i za smirenje živaca, te kod nesanice. Oporavlja organizam izložen psihičkim naporima.

Kod konzumiranja čaja od lipe potreban je određeni oprez jer se ne smije konzumirati u prevelikim količinama jer može izazvati srčane tegobe.

17. 10. 2010.

Kantarion

Opis : Gospina trava je česta i rasprostranjena biljka, koja raste uz rubove šuma, po livadama, živicama, a naraste od 30-100 cm. Nosi žarko žute cvijetove s brojnim prašnicima. U našoj flori zabilježeno je 18 vrsta ovog cvijeta. Neke se cijene kao ukrasne biljke, dok se druge  upotrebljavaju u medicini
Upotreba :Kantarion se upotrebljava izvana u slučaju posjekotina, opekotina, hemoroida, za zarastanje rana i kao antiseptik. Jedan je od rijetkih lijekova koji imaju antibakterijsko, antivirusno i antimikotično (protugljivično) djelovanje.

Čaj od lišća i cvijetova dobar je lijek protiv otečene jetre, nakupljana sluzi u sinusima, bronhijima i plućima, kod pritiska u želucu, upale mokraćnog mjehura te kod mnogobrojnih upalnih i bolnih stanja ( oboljenja ) unutrašnjih organa.

16. 10. 2010.

Šipurak (Šipak)

Opis : Šipurak je trajan grm visine 2 do 3 metra. U prvoj godini pojavljuju se uspravni izboji što se, u sljedećim godinama razgranjuju u mnogobrojne povinute i viseće grane.Listovi su neparno perasti, a listići jajastog oblika i oštro nazubljeni.Cvjetovi su bijele do bijelo-ružičaste boje, ugodnog mirisa, a plodovi kisjelog ukusa.
Ljekovito dejstvo :Šipurak je ljekovita biljka koja ima najviše C vitamina. Posebno je važno što kuvanjem šipurak ne gubi taj vitamin. Čaj od šipurka otklanjaju t proljetni umor, malaksalost, kao i sve ostale tegobe povezane s pomanjkanjem vitamina.
Šipurak povoljno djeluje na probavni trakt i na izlučivanje mokraće bez ikakvih nadražaja bubrega.
Čaj se preporučuje i za spriječavanje kamenaca u bubrezima i mokraćnim kanalima. Djeluje na čišćenje krvi, a koristi se kod upalnih procesa bubrega, bubrežne nakapnice i mjehura.
Cvijetne latice šipurka upotrebljavaju se za pripremanje čaja kod krvarenja iz želuca, crijeva, pluća i hemoroida kao i protiv proliva i želučanih grčeva.

Bokvica

Opis : ženska, širokolista bokvica
muška uskolista bokvica
srednja bokvica


Korišćenje: Bokvica se koristi za liječenje raznih upala kože i sluznice, pojačava lučenje tečnosti u plućima i time olakšava iskašljavanje guste suve sluzi iz organa za disanje, smanjuje učestalo mokrenje i povoljno deluje na organe za varenje u slučaju proliva, katara, grčeva, čira na dvanaestopalačnom crijevu i na želucu.

15. 10. 2010.

Propolis

Korišćenje :
-prehlada i gripa, kod bakterijskih infekcija gornjih disajnih puteva
-upalnih procesa grla i usne duplje, afti
-kod rana, ekcema, posjekotina, opekotina, herpesa
-kolitis i gastritis
Dejstvo :
-antibakterijsko dejstvo (Strptococus, Bacilus, Salmonella i dr.)
-antivirusno dejstvo (protiv herpes virusa)
-antigljivično dejstvo (na Candidu albicans, C. tropicalis, C.krusi, C. guillermondi)
-antiseptično dejstvo (dezinfikujuće)
-lokalno anestetičko (smanjuje bol)
-blago antioksidaciono dejstvo (oslobadjanje organizma od toksina)
Propolis se koristi u obliku kapi, spreja za nos, gela i u obliku vaginalete
Napomena : ljudi koji su alergični na pčelinje proizvode ne smiju ga koristiti

12. 10. 2010.

Majkina dušica

Opis biljke: Majkina dusica je trajna 2o - 3o cm visoka, grmasta biljka. Ima uske elipsaste sivo - zelene listice sa kratkim peteljkama.Roza do lila cvjetovi stvaraju na vrhovima stabljike okrugle cvjetove, jakog i ugodnog mirisa. Zbog tog jakog mirisa koji odbija biljne uši sadi se pored ruža ili drugog, na usi osjetljivog, cvijeća.  

Stanište: raste na sunčanim mjestima. Ljekoviti dio biljke: Ljekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvijetu majkine dušice. Treba napomenuti da majkinu dušicu treba brati pažljivo. Ni kako se ne sme cupati, jer se time biljka uništava. Treba odsecati samo gornju polovinu lisnatih grancica u cvijetu i to makazama.

Za zaštitu u vrijeme epidemija se preporučuje svakodnevna upotreba čaja od majkine dušice, jer ona ima svojstvo da zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke i uništava. Ali, ovde treba naglasiti koliko je važno pravilno pripremiti čaj.
Nikada ne kuvati čaj u otvorenom sudu. Uzeti dovoljnu količinu biljke za pripremu caja.

Majkina dušica sadrži lako isparljive ljekovite sastojke i kuvanjem u otvorenoj posudi oni ispare, te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen sa nedovoljnom kolicinom biljke takođe nema ljekovita svojstva. Dakle, da napravite dobar čaj, uzmite supenu kašiku majkine dušice, prelijte sa dvjesta grama ključale vode, poklopite i nakon pola sata ocjedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šolje čaja dnevno. Majčinom dušicom se takodje možete inhalirati što će dati još bolje efekte u terapiji. Ovim postižete dva uslova koja daju najbolje efekte u iskašljavanju, jer se obezbeđuju dobra hidracija organizma i vodena para koja sadrži ljekovite sastojke majkine dušice uspješno razrađuje sekret u bronhijama.

Ljekovito djelovanje: Ulazi u sastav ljekovitih preparata za lijecenje disajnih organa, organa za varenje... Koristi se kao začin, konzervans i antiseptičko sredstvo. Majkina dušica je omiljen lijek u narodnoj medicini. Kod nas se stoljećima upotrebljava, prije svega, kao lijek za liječenje organa za varenje. Majkina dušica se daje protiv crevnih parazita, narocito protiv djecjih glista

Aloe Vera čaj



ALOE VERA ČAJ
Iako je ljekovitost aloe vere poznata od davnina tek u novije vrijeme se može kupiti aloa vera čaj.
Indijanci su aloe veru smatrali svetom biljkom nazivajući je nebeskim lijekom te su njome liječili povrede i rane, ugrize od zmija, glavobolje i artritis, a Indijanke su koristile sok od aloe koji su nanosile na svoja lica kako bi izgledale mlađe i ljepše.
Naime, poznato je njezino ljekovito djelovanje kod problema sa probavom i želucem, artritisa, psorijaze i ekcema. Poznato je da biljka jača imunitet  tijela oslabljenog bolešću, a ujedno se naglašava njezino protivupalno djelovanje.

Metvica (Nana)

Metvica (Folia Menthae piperitae, nana) uglavnom se uzgaja na ilovastom tlu sa mnogo vlage i toplote. Rijetko raste samoniklo pa se uglavnom uzgaja na okućnicama.
Biljka raste do 70 cm visine. Cvjetovi su crvenkasto-bijele boje. Listovi su jajasto zašiljeni, uz nazubljenja na rubovima. Cijela biljka intenzivno miriše na mentol.
Ubiru se vrhovi ili gornja polovina cvjetnih grančica u cvatu i suše na propuhu. Najljekovitije je lišće i cvjetovi, pa je uputno skinuti ih sa stabljike.
Upotrebljava se za destilaciju eteričnog ulja koje se koristi u farmaceutskoj industriji- kozmetologiji. Aktivni sastojak pulegon koristi se za proizvodnju mentola.
U narodnoj medicini metvica (nana) je omiljeni čaj koji pomaže u mnogim bolestima, uglavnom organa za disanje i probavu. Dobar je učinak i u bolestima žuči, glavobolji, gastritisu, premorenosti, psihičkoj napetosti, kao i pri povraćanju.